Спирулина: майчиното мляко на Земята

Спирулина: майчиното мляко на Земята

Това е друго синьозелено микроводорасло, което също е пълноценна, здравословна и лесноусвоима клетъчна храна. Съдържа над 100 хранителни съставки, действащи синергично, сред които 60% протеини, незаменими витамини и фитонутриенти, като например антиоксиданта бета-каротин, сулфогликолипиди, полизахариди и незаменими аминокиселини. Тя е богата на гама-линоленова киселина (рядко срещана есенциална мастна киселина), която по принцип се съдържа само в майчиното мляко – затова я наричаме “Майчиното мляко на Земята”.

Спирулината ни снабдява с много есенциални минерали и олигоелементи. Тъмнозеленото Ј оцветяване е резултат от струпването на естествени пигменти – хлорофил, фикоцианин и каротеноиди, които събират слънчевата енергия.

Спирулината расте толкова бързо, че може да осигурява до 20 пъти повече протеини на единица култивационна площ от соята и повече от 200 пъти – от говеждото месо. Тя няма нужда от плодородни земи, докато за добиването на 1 кг царевичен протеин се губят 22 кг от повърхностния почвен слой, а за 1 кг протеини от говеждо месо – 145 кг.

Богатото и пълноценно хранително съдържание на спирулината осигурява много жизнено необходими съставки, които липсват на всекидневната ни трапеза. Тя дава на спортистите богат запас от енергия, полезна е за хората с проблеми в храносмилането, асимилацията и отделянето, помага на страдащи от диабет, стрес и депресия, подобрява имунитета укрепва всички органи и системи. Консумира се от столетия. В наши дни милиони хора по цялата Земя се възползват от този дар на природата.

Спирулината е изключителна богата на бета-каротин т.е. провитамин А (25 пъти повече от суровите моркови). Той може не само да предотврати появата на рак, но и да обърне неговото развитие. Естествената форма превъзхожда многократно синтетичните, тъй като се усвоява много по-добре от тялото. Бета-каротинът е естествен антиоксидант, който освен от рак, предпазва от сърдечни болести, подсилва имунната система, подпомага и ускорява заздравяването на рани и намалява размерите на туморите. Той понижава нивото на холестерола в кръвта и подобрява здравето на засегнатите от Чернобилската авария. Три грама спирулина осигуряват 180% от препоръчваната в САЩ дневна доза бета-каротин. Приемането на бета-каротин е за предпочитане пред приемането на вит. А, тъй като няма опасност от предозиране и странични ефекти.

Спирулината съдържа и големи количества вит. В12 (превъзхожда я само AFA) и е 3 пъти по-богата на вит. Е от суровия пшеничен зародиш. Нейната изключителна биологична активност е свързана с още много други витамини и физиологично активни вещества. Хората, които я консумират, се нуждаят от по-малко други храни.

Гама-линоленовата киселина е абсолютно необходима за развитието на бебетата. Тя се съдържа в най-големи количества в кърмата, а на второ място в спирулината – затова я наричат “майчиното мляко на планетата”. При възрастните ГЛК помага за намаляване на високото кръвно налягане и холестерола и облекчава артрит, пременструални болки, екзема, псориазис и други кожни проблеми.

Спирулината е богата (около 50 пъти по-богата от суровия спанак) на органично желязо, абсолютно нетоксично и лесноусвоимо. Това я прави много изключително ценна за кръвта. Богатото Ј минерално съдържание е от голяма важност и за здравата кожа, кости, нокти и зъби. В това отношение спирулината се доближава плътно до дивите Кламатски водорасли, ако се отглежда в добри условия.

Спирулината, както и AFA, съдържа 2 пъти повече протеини от следващия богат източник – соята, и 3 пъти повече – от говеждото месо, рибата и яйцата. В същото време в 1 г. суха водораслова маса се съдържат по-малко от 4 калории и почти никакъв холестерол. В състава Ј влизат 8 незаменими и 10 заменими аминокиселини, в правилно съотношение с усвоимост над 90%.

Спирулината е алкална и помага за поддържането на оптимално рН в организма. Поради неправилното хранене и употребата на прекалено много преработени, преварени, пържени и стари храни, както и газирани напитки, телата ни са прекалено подкиселени. Това е една от главните причини да боледуваме повече. За да бъдем здрави, е необходимо да поддържаме добър алкално-киселинен баланс. AFA и спирулина ни помагат много в това отношение.

Спирулината е прекрасна храна за всички, с комплексен благотворен ефект върху целия организъм, но не толкова подчертано върху мозъка и кръвотворенето, както AFA. Особено е ценна и полезна за бременни и кърмещи жени; бебета и малки деца; за възстановяване след болести; при активно спортуващи хора; при умора вследствие на големи натоварвания; при по-възрастни хора и др. Естествено е всеки, който цени здравето си, преди всичко да се грижи да не се достига до неговото влошаване и следователно да консумира водорасли!

През 1996 година учени съобщиха за изследване, направено в лабораторията на Харвард Медикъл Скул и Ъртрайз Фармс. Според тях “водният екстракт от спирулина възпрепятства възпроизводството на вируса на СПИН в човешки клетки, по-точно в Т-клетки и в периферни кръвни клетки. Вирусната продукция намалява при концентрации 5-10 мг/мл.” Високите концентрации спирали напълно развитието на вируса на СПИН. При концентрацията, прекратяваща възпроизводството на вируса, спирулиновият екстракт не е бил токсичен за човешките клетки.

Друга група учени публикуваха резултатите от нови изследвания, правени с пречистен воден извлек от спирулина, наречен “калциум-спирулан”. Той възпрепятства развитието на вируса на СПИН, херпес симплекс, човешкия цитомегаловирус, грипния вирус тип А и др. и в същото време е напълно безопасен за човешките клетки.

Според д-р Гейбриел Къзънс спирулината е мощна алкализираща храна с подчертан благотворен ефект при най-различни проблеми със здравето. Нейното благотворно действие е насочено по-скоро към целия организъм, а влиянието й върху мозъка и нервната система не е толкова подчертано, както това на AFA.

Ето защо е добре да се комбинират двата вида микроводорасли с цел постигане на максимален комплексен регенериращ, оздравителен и енергизиращ ефект. Такава комбинация се съдържа в продукта “Зелена енергия”.